آشنایی با نوشابه های انرژی زا ( نوشابه و آب معدنی )

نوشابه‌های انرژی‌زا نوشیدنی‌هایی ملایم هستند که به عنوان زیادکننده انرژی بدن بیش از بقیه نوشیدنی‌های رایج به فروش می‌رسند. میزان انرژی (اندازه گیری شده با کالری) در این نوع نوشابه ها در مقایسه با نوشیدنی های ملایم نظیر اب میوه ها یا لیموناد کمتر گزارش شده است. بر اساس گزارش انستیتو مارین هیچ دلیل علمی برای یافتن این موضوع که المانهای بدون کافیین در این نوع نوشابه ها به بالا بردن فعالیت مغزی یا فیزیکی کمک کنند وجود ندارد. بنابراین کافیین تنها مورد یافت شده در این نوع نوشابه ها می باشد که به بالا بردن فرایندهای مغزی و جسمی کمک می کند.

 

نوشابه های انرژی زا شامل متیلاکساتین ، ویتامین B و گیاهان داروی می باشد. بقیه محتویان رایج گارانا(یک نوع گیاه) یا تورین به اضافه فرمهایی از جینسنگ، مالتودکسترین(به عنوان شیرین کننده)، اینوسیتول، کارنیتین، کراتین، گلاکورونالاکتون و جینکگو بیلوبا می باشد. بعضی محتویات شامل مقادیر بیشتری شیرین کننده می باشند. اولین و پایه ترین محتویات یک نوشابه انرژی زا کافیین می باشد که در چای و بعضی نوشیندنی های دیگر نیزیافت می شود. به صورت متوسط هر 237 میلیلیتر از نوشابه های انرژی زا شامل 80 میلی گرم کافیین می باشد اگر این میزان از نوشابه انرژی زا بیشتر گردد یعنی 480 میلیلیتر حدوداً 150 میلی گرم کافیین در آن یافت می شود(کمی کمتر از 2 برابر میزان قبلی) ، اگرچه اخیراً این نوشابه ها بیش از 360 میلیگرم از کافیین را روی قوطی ها درج نموده اند.

 

سکته ای قلبی و مغزی در افرادی که مبتلا به صرع یا بیماریهای مغزی یا قلبی می باشند از عوارض جانبی نوشابه های انرژی زا است. فرانسه پس از مرگ راس کانی قهرمان 18 ساله والیبال که بر اثر استفاده 4 قوطی از red bull را ممنوع اعلام کرده است. کمیته علمی فرانسه اعلام کرد که Red bull میزان بیش از حد نرمالی کافیین دارا می باشد. دانکارک نیز این نوع خاص را ممنوع اعلام کرد. همچنین انگلستان بازرسی هایی در این رابطه انجام داد و پس از ان در مورد استفاده از این نوع نوشابه برای زنان باردار هشدارهای جدی اعلام نمود.


افرادی که از این نوع نوشابه ها استفاده می کنند باید مراقب سلامتی خود باشند چراکه بسیاری از مرگها ارتباط مستقیم با مصرف زیادی از کافیین دارد. این نوع نوشابه ها از 80 تا 360 میلیگرم کافیین را در هر قوطی دارا می باشند که این میزان کافیین خطرناک است. بر اساس یافته های جدید علمی، یک بزرگسال بدون رسیدن اسیبی به بدن حدوداً تا 400 میلیگرم در روز از کافیین استفاده کند، این میزان برای کودکان و زنان باردار باید به میزان 300 میلیگرم در روز کاهش یابد. این میزان به راحتی در طول روز با مصرف نوشیدنی های متعدد به حد ماکزیمم می رسد. مصرف بیش از حد دوزِ کافیین عوارضی نظیر عصبی شدن، کج خلقی، اضطراب و دلشوره، افسردگی، گرفتگی عضلانی، بیخوابی، سردرد و اختلالات تنفسی به همراه دارد. یک مصرف رایج از این نوع نوشابه ها قاطی کردن آنها با الکل می باشد که رایج ترین نوع آن ادغام
Red bull با vodka گزارش شده است. ادغام نوشابه انرژی زا با الکل مشکلات بسیاری به وجود می آورد. اول، هم الکل و هم نوشابه انرژی زا خون را دیهیتراته می کنند. دیهیتراته شدن خون مهمترین عامل اختلال مغزی است که ادغام هر دوی این نوشیدنی ها ایم میزان را افزایش داده و احتمال سکته مغزی بالا می رود. دوم، از آنجا که مصرف نوشابه ای انرژی زا میزان درک بدن از خستگی را بسیار کم می کند ادغام آن با الکل باعث می شود که بدن میزان مصرف الکل را متوجه نشده در نتیجه در مصرف آن افراط کرده که خود نتایج وخیمی را به دنبال خواهد داشت.
نوشابه های انرژی زا اولین بار در اسکاتلند در فرمی به نام
Irn-Bru در سال 1901 ساخته شد. در ژاپن ساخت این نوشابه ها به اوایل دهه 1960 میرسد. در زاپن فروش نوشابه های انرژی زا با نوشیدنی های عادی بسیار فرق دارد، آنها را در شیشه های قهوه ای کوچک مثل شیشه های دارو یا قوطی هایی که متفاوت از بقیه قوطی های می باشند به فروش می رسانند. در کره جنوبی محصول genki drinks نوعی نوشابه انرژی زا می باشد که در مجموعه salaryman قرار داده شده و به فروش می رسد. در انگلستان، Lucozade Energy در سال 1929 به عنوان یک داروی بیمارستانی برای احیا به کار می رفته که در اوایل دهه 1980 این نوع دارو به مدلی از مایع تحت عنوان بازیافتن انرژی از دست داده شده تغییر داده شد. در سال 1994، اولین نوشابه انرژی زای اروپایی، با نام Power Hourse ساخت یک کمپانی اتریشی وارد بازار شد. این نوشابه در بسیاری از کشورها هنوز به فروش می رشد، اگرچه رقیب این کمپانی که ان نیز اتریشی می باشد Red Bull را وارد بازار کرد و PowerHourse فروش سابق خود را از دست داد. در سال 1995، کارخانه Pepsi نوشابه ای با نام Josta که اولین نوشابه انرژی زای امریکایی بود را وارد بازار کرد. Red Bull در سال 1997 به آمریکا معرفی شد و حدوداً 47% از سهم بازار این نوع نوشابه ها در آمریکا را در دست گرفت. در سال 2001، فروش نوشابه های انرژی زا در آمریکا به 8 میلیون در سال (فقط خورده فروشی) رسید. 5 سال پس از ان در هر سال رشدی 5% ایی برای این نوع نوشابه وجود داشته و در سال 2005 3 میلیارد دلار از این نوع نوشابه در این کشور به فروش رفته است. نوشابه های انرژی زای رژیمی نرخ فروشی دو برابر انواع عادی خود دارند که تخمین شده شده که در سال 2006 این میزان به 4 میلیارد دلار برسد. Goldman Sachs و Mintel پیش بینی نموده اند که بازار فروش نوشابه های انرژی زا در سال 2010 به 10 میلیارد دلار برسد.کمپانی های عظیمی مثل Pepsi،Coca-Cola, Molsonو Labatt کوشش کرده اند که از ابداعات کمپانی های کوچک در این رابطه بهره بگیرند. نوشابه های انرژی زا همچنان به عنوان ادغام شونده با محصولات الکلی رایج هستند. این نوع نوشابه ها معمولاً برا ی اقرا جوان بسیار جذب کننده می باشند. حدوداً 65% از کسانی که از این نوع نوشابه ها استفاده می کنند زیر 35 سال سن دارند، 65% از مردان خریدار این نوع نوشابه ها هستند .

 

 

/ 1 نظر / 41 بازدید
اسما

سلام.از مطالبتون برای تحقیقم استفاده کردم. ممنون.آرزوی موفقیت روزافزون براتون دارم.