پنیر اولترافیلتراسیون

 مراحل تولید پنیر سفید UF به ترتیب شامل :

1.      آزمایش سلامت شیر

2.      دریافت شیر

3.      خنک سازی ( این مرحله می تواند در حین دریافت یا بعد از آن انجام شود )

4.      ذخیره سازی  

5.      میکروفیلتراسیون شیر خام  

6.      استاندارد سازی چربی شیر ( این عمل توسط دستگاه هموژن انجام می شود )

7.      پاستوریزاسیون حرارتی شیر

8.      فرآیند اولترافیلتراسیون شیر (این عمل توسط دستگاهUF   انجام می شود )

9.      تولید پیش پنیر

10.افزودن استارتر به ریتنتیت

11.انتقال ریتنتیت استارتر زنی شده جهت بسته بندی

12.فرآیند مایه زنی ( آنزیم لخته کننده کنستانتره)

13.بسته بندی ریتنتیت در لیوان های مخصوص در دستگاه پرکن

14.طی زمان انعقاد در تونل انعقاد جهت تشکیل لخته

15.کاغذ گذاری ، نمک زنی و درب بندی لیوان های پنیر در دستگاه روتاری

16.کارتن گذاری لیوان ها در دستگاه بسته بندی در کارتنکه در بعضی از کارخانه ها دستی انجام  می شود

17.گرمخانه گذاری پنیر  (جهت رسیدن پنیر)

18.نگهداری پنیر ها در سردخانه

 

 

 

 پنیر اولترافیلتراسیون (  UF)

تولید پنیر سفید با استفاده از تکنولوژی پیشرفته اولترافیلتراسیون از سال 1976 در دانمارک آغاز و عمده محصولات تولیدی به کشورهای خاورمیانه صادر گردیده است و در ایران به‌کارگیری آن از سال 1376 شروع شده است . کاربرد صافی‌های غشایی اولترافیلتراسیون در صنایع شیر را می‌توان پس از دستگاه خامه‌گیر سپراتور و پاستوریزاتور صفحه‌ای مبدا تحولی بزرگ در تکنولوژی شیر دانست . برای شناخت مزایای این تکنولوژی لازم است اشاره‌ای کوتاه به اساس کار ساخت پنیر به صورت متداول و تولید پنیر با استفاده از صافی‌های غشایی داشته باشیم . اساس کار در ساخت پنیر به روش معمول ، به انعقاد شیر به وسیله مایه پنیر و آبگیری از لخته ، استوار است.   تولید پنیر سفید با استفاده از تکنولوژی پیشرفته اولترافیلتراسیون از سال 1976 در دانمارک آغاز و عمده محصولات تولیدی به کشورهای خاورمیانه صادر گردیده است و در ایران به‌کارگیری آن از سال 1376 شروع شده است .    کاربرد صافی‌های غشایی اولترافیلتراسیون در صنایع شیر را می‌توان پس از دستگاه خامه‌گیر سپراتور و پاستوریزاتور صفحه‌ای مبدا تحولی بزرگ در تکنولوژی شیر دانست . برای شناخت مزایای این تکنولوژی لازم است اشاره‌ای کوتاه به اساس کار ساخت پنیر به صورت متداول و تولید پنیر با استفاده از صافی‌های غشایی داشته باشیم. اساس کار در ساخت پنیر به روش معمول ، به انعقاد شیر به وسیله مایه پنیر و آبگیری از لخته ، استوار است. در این روش بخش عمده‌ای از پروتئین شیر به نام کازئین توسط آنزیم مایه پنیر منعقد شده و بخش دیگری از پروتئین‌های شیر به نام پروتئین‌های سرم شیر ، که حدود یک چهارم کل پروتئین شیر است و ارزش بسیاری در تغذیه انسان دارد ، منعقد نشده و همراه مقداری چربی با آب پنیر خارج می‌گردد . به عبارت دیگر مقداری از مواد غذایی با ارزش شیر ضایع و دور ریخته می‌شود . دفع آب پنیر نیز بار آلودگی فاضلاب را می‌افزاید و نهایتا آلودگی محیط زیست را فراهم می‌آورد.

 

 

 

 

اساس تولید پنیر به کمک تکنولوژی اولترافیلتراسیون با استفاده از صافی‌هایی است که بتواند آب و ملکول‌های کوچک را از خود عبور داده و مانع عبور ملکول‌های بزرگتر گردد . در این روش شیر تحت فشار و حررات مشخص از صافی عبور داده می‌شود . آب و لاکتوز و املاح که از ملکول‌های کوچک تشکیل شده‌اند از صافی عبور کرده ولی چربی و پروتئین که عموماً از ملکول‌های بزرگتر تشکیل یافته‌اند نمی‌توانند از آن عبور نمایند . به عبارت دیگر شیر پس از عبور از صافی‌ها به دو فاز نفوذپذیر ( شامل آب و لاکتوز و املاح ) و فاز تغلیظ شده ( شامل آب ، چربی ، پروتئین ، لاکتوز و املاح ) تقسیم می‌شود . با به کارگیری این سیستم در تولید پنیر ، به دلیل باقی ماندن همه پروتئین‌ها و چربی شیر در پنیر ، بازدهی و ارزش غذایی پنیر افزایش می‌یابد . در یک جمع‌بندی ساده می‌توان گفت استفاده از سیستم اولترافیلتراسیون در تولید پنیر ، مزیت‌های زیر را به همراه دارد :

1-    کیفیت بهداشتی بسیار مطلوب به دلیل تکنولوژی خاص تولید  

2-    امکان تولید پنیر با ویژگی‌های یکنواخت و مطلوب

3-    افزایش 20 درصدی بازدهی تبدیل شیر به پنیر

4-    جلوگیری از ضایع شدن مقادیری از مواد غذایی با ارزش شیر

5-    صرفه جویی در مصرف مایه پنیر

6-    تولید گونه‌ای از پنیر سفید که به واسطه طعم و بافت ویژه طرفداران زیادی دارد .

 

 

 

 

مختصری دربارة  فرایند تولید پنیر به روش UF

دامداران صنعتی ، تامین کنندگان عمده شیر مصرفی جهت تولید پنیر سفیدUF هستند که تحت شرایط کاملا بهداشتی و به روش صنعتی ، شیر تولیدی خود را پس از اقدامات اولیه به کارخانجات تولید فراورده‌های شیری ارسال می‌دارند و کارخانجات تولید پنیر طی مراحل زیر شیر دریافتی را به پنیر تبدیل می‌نمایند :

 

1- دریافت :

 با ورود تانکرهای حمل شیر ، واحد کنترل کیفیت اقدام به نمونه‌برداری و انجام آزمایش‌های کیفی شیر می‌نماید و در صورت تایید ، شیر ضمن ارسال به مخازن ذخیره ، توسط آب یخ در دستگاه مبـدل حـرارتی ( پلیت کولر) تا زیر 4 درجه سانتیگراد خنک می‌گردد تا در مدت ماند در مخازن ذخیره ، از رشد باکتری‌های موجود در شیر جلوگیری شود .

2-   پاستوریزاسیون:

ضمن عملیات  پاستوریزاسیون شیر ، برای بهینه‌سازی کیفیت ، شیررا از سانتریفوژهای مختلف شامل کلاریفایر ، سپراتور و باکتریفوژ عبور می‌دهند تا اجرام زاید و باکتری‌ها جداسازی شوند و در نهایت شیر را در دما و زمان مناسب پاستوریزه نموده و پس از خنک‌سازی در مخازن مخصوص شیر پاستوریزه ذخیره می‌نمایند .

3- تغلیظ شیر :

اقدام بعدی تغلیظ انتخابی شیر به وسیله صافی‌های غشایی ( UF ) است . این عمل در واحدUF با استفاده از ماشین آلات بسیار پیشرفته ، تحت دما و فشار معین در غشاهای مخصوص انجام می‌گیرد . شیر در حدود پنج به یک تغلیظ شده ، به واحد پاستوریزاتور نهایی هدایت و بعد از هموژنیزاسیون و پاستوریزاسیون و متعادل‌سازی دمای آن به مخازن ویژه محصول نهایی به نام مخازن تخمیر اولیه ارسال می‌گردد . در این مخازن برای تأمین مزه پنیر به آن استارتر کالچر اضافه می‌شود.

4-  پرکردن و بسته بندی :

/ 3 نظر / 97 بازدید

سلام وقت بخیر خسته نباشید جناب پنیر در گرمخانه چند ساعت میمونه

سلام با تشکر از مطالب خوبت. قربان من مطالب پنیرUF رو برا پرزه ام لازم دارم ممنون میشم اگه برام ایمیل کنی.

صنم

سلام خسته نباشین من این مطلبو میخوام چرا کپی نمیشه؟؟؟؟؟؟؟