بیسکوئیت ازلغت Bic coctus به معنی دو بار پخته شده گرفته شده است و دارای معادل های مختلفی در زبان های محلی میباشد ، بیسکوئیت یکی ازمهمترین فراورده های آردی است که به علت سهولت تهیه و نگهداری و مصرف ، تولید آن رواج زیادی دارد ، بیسکوئیت دارای انواع مختلفی است که برای تولید هر یک آرد های مشخصی لازم است ، اما آرد بیسکوئیت را بیشر از گندم های ضعیف و کم پروتئین تولید می نمایند زیرا هرچه  گندم سخت ترباشد برای تهیه بیسکوئیت از آن روغن و شکر بیشتری لازم است و محصول مناسبی از لحاظ تردی بدست آید .

از رئولوژیکی خمیر بیسکوئیت دارای اهمیت خاصی است بدین معنی که خمیر آن باید دارای قابلیت استاع زیاد Extensibility و خاصیت ارتجاعی Elasticity کم باشد تا پس از قالب زنی خمیر حالت اولیه خود را در محل بعدی به خوبی حفظ نموده و جمع نشود .

قابلیت استاع خمیر را می توان به وسیله آنزیمهای پروتولمیتیک و یا بوسیله مواد احیاء کننده نظیر So2 به میزان 200 قسمت در میلیون و یا با اضافه کردن نگهدارنده ها افزایش داد.این مواد بر روی پروتئین اثر کرده و باعث گسستن باندهای دی سولفیدی پروتئین ها می شوند .

بسته بندی بیسکوئیت

بیسکوئیت باید در بسته بندی های غیر قابل نفوذ از نظر هوا و رطوبت قرار گیرد تا در طی نگهداری تردی و پوکی خود را از دست ندهد با توجه به نوع محصول و فرمولاسیون ، مدت زمان نگهداری ، به جنس بسته بندی و ماشین آلات بستگی دارد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸۸ | ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ | نویسنده : رضا قادری | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.